Drošai braukšanai

Ieteikumi drošai braukšanai

(izstrādājusi AAS BALTA)

Bieži vien mēs paši varam censties izvairīties no dažādām nepatīkamām situācijām, kas varētu rasties uz ceļa ar automašinu vai mums pašiem. Tādēļ iesakām iepazīties ar ieteikumiem- kā pareizi rīkoties vai ko nevajadzētu darīt, lai pasargātu sevi, savus tuviniekus, automašīnu, kā arī izvairīties no lieka laika patēriņa, kas būtu vēlāk jāpavada servisā vai bez automašīnas.

Ar ieteikumiem drošai braukšanai ziemā varat iepazīties, klikšķinot ŠEIT

Citus ieteikumus skatiet zemāk:

Ievēro sekojošas lietas un samazini risku sadurties ar citu transporta līdzekli

Braucot pa ceļu, ievēro pietiekamu distanci. Brauc tā, lai Tu varētu apstāties neizraisot sadursmi ar priekšā braucošo automašīnu brīdī, kad tā neparedzēti un strauji bremzēs. Nedomā, ka visi ceļu satiksmes dalībnieki redz un pirms bremzē skatās spogulī, ar kādu distanci Tu brauc aiz viņa! Atceries, ka ziemā ceļa segums var būt slidens. Papildus uzmanību pievērs, brauc pa bruģi un tramvaja sliedēm. Ja ceļa segums būs slidens vai ātrums lielāks kā vajadzīgs, var sākties automašīnas nekontrolējama slīdēšana. Braucot nelieto viedtālruni, runājot pa telefonu, izmanto handsfree. Garākas telefonsarunas plāno brīžos, kad neesi kustībā. No galvenā ceļa nogriežoties pa labi vai pa kreisi, skaties spoguļos, pārliecinies vai aizmugurē braucošie satiksmes dalībnieki (autobraucēji, motobraucēji un velosipēdisti) zina un rēķinās ar to, ka Tu veiksi pagriezienu. Atceries, ka tramvajam vienmēr ir priekšroka, ņem vērā tramvaja sliežu un savas automašīnas novietojumu uz brauktuves. Ja būsi izvēlējies nepareizu auto novietojumu uz brauktuves un tramvajs Tevi aizķers, vainīgs pie tā būsi Tu!

Izvairies no negadījumiem, kurus 99% gadījumos vari ietekmēt pats!

Brauc uzmanīgāk, pārdomāti. Novietojot auto stāvēšanai vai braucot atpakaļgaitā, pārliecināties divreiz, vai nav kādu šķēršļu, stabu un tamlīdzīgu lietu. Ja neesi pārliecināts, nekautrējies, izkāp no mašīnas un apskaties cik tālu atrodas šķērslis vai objekts, kuram vari uzbraukt vai arī to aizķert. ESI VĒRĪGS!  Automašīnu stāvēšanai novieto tā, lai tā netraucē citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Ievēro apstāšanās un stāvēšanas norādījumus un apzīmējumus uz ceļa seguma. Nenovieto savu automašīnu blakus apvidus automašīnām, jo pieredze liecina, ka apvidus automašīnu lietotāji atverot durvis biežāk apskādē blakus esošās automašīnas. Tāpat izvairies novietot savu auto blakus apbružātiem, vizuāli slikti uzturētiem transportlīdzekļiem, jo visticamāk, ka šāda transportlīdzekļa īpašniekam būs vienalga, kā atvērt durvis un vai sabojāt vai nesabojāt blakus stāvošo automašīnu. Novietojot automašīnu, ievēro pietiekamu intervālu (attālumu no blakus stāvošajiem transportlīdzekļiem) un tās stāvokli attiecībā pret ceļa apzīmējumiem un blakus, priekšā vai aizmugurē novietotajiem auto. Braucot iekšā vai ārā no garāžas vai vietas, kur atrodas verami vārti, pārliecinies, ka tie ir kārtīgi nostiprināti un pēkšņas vēja plūsmas gadījumā netiks bojāta Tava automašīna.

Samazini iespēju, ka Tavu automašīnas stiklojumu sabojās akmeņi, kas tiek pacelti no citiem kustībā esošiem transporta līdzekļiem

Braucot pa ceļu, ievēro pietiekamu distanci. Uz ceļa, kur iespējama akmeņu lidošana (ceļu remonti, grunts ceļi, un tml.), vēro arī pretī braucošās automašīnas. Ja kāda brauc ātrāk, nekā vajadzētu, samazini ātrumu un turies pēc iespējas tuvāk ceļa labajai pusei. Ļoti iespējams, ka akmens, kurš lidos no pretī braucošās automašīnas ātrās braukšanas, aizlidos Tavai automašīnai garām, vai arī ja trāpīs, tad bojājums būs daudz mazāks, jo akmens un automašīnas satikšanās ātrums būs samazināts Tava pārdomātā braukšanas stila dēļ.

Mēģini izvairīties no uzbraukuma dzīvniekam vai arī samazini iespējamā negadījuma sekas!

Atceries, ka diennakts krēslas stundās dzīvnieki ir visaktīvākie, mežainos apvidos nepārkāp atļauto braukšanas ātrumu un ievēro brīdinājuma zīmes! Esi vērīgs, vēro ceļu un tā apmales, nogāzes. Saskaņā ar apdrošinātāju statistiku, visvairāk uzbraukumi meža dzīvniekiem notiek oktobrī, novembrī, decembrī un janvārī. Šajos mēnešos esi īpaši uzmanīgs, braucot tumsā. Maksimāli daudz lieto tālās gaismas, lai izgaismotu pēc iespējas lielāku ceļa posmu. Tomēr, ja redzi, ka meža dzīvnieks nonāk Tavas automašīnas priekšā un visticamāk, ka nenobremzēsi, tad dzīvnieku, kura ķermeņa smagākā daļa ir tavu acu augstumā mēģini apbraukt, (iespējams, pat nobraucot no ceļa seguma), bet dzīvnieku, kura ķermeņa smagākā daļa atrodas zem automašīnas motora pārsega, labāk neizvairies no sadursmes, bet vienkārši bremzē. Kā liecina apdrošinātāju pieredze, autovadītāji izvairoties no sadursmes ar lapsu, mazāku stirnu vai kādu citu mazāku dzīvnieku, nobrauc no ceļa, kā rezultātā rodas lielāki zaudējumi, nekā tas būtu gadījumā, ja autovadītājs vienkārši bremzējot mēģinātu samazināt ātrumu pirms sadursmes ar dzīvnieku.

Nekārdini zagli ar neapdomīgu rīcību!

Neko neatstāj automašīnas salonā. Personīgās un uzņēmuma mantas vienmēr ievieto automašīnas bagāžas nodalījumā. Zaglim izsist stiklu un paņemt Tavuprāt mazvērtīgu lietu, kaut vai ādas cimdus, nemaksā neko, bet Tev tas radīs apgrūtinājumu un lieku laika kavējumu, jo būs jāizsauc policija, policijai jāierosina krimināllieta, un tml. Vienkāršāk taču ir sevi disciplinēt un neko neatstāt automašīnas salonā.

Brauc ceļa apstākļiem atbilstošā manierē un ātrumā, lai izvairītos no nobraukuma no ceļa!

Izvēlies ceļa un laika apstākļiem atbilstošu ātrumu. Vietās, kur mainās ceļa segums, esi īpaši uzmanīgs, samazini ātrumu un izvairies no liekas manevrēšanas.

Vispārēji ieteikumi

Izvairies no straujas bremzēšanas, straujiem manevriem, joslu maiņām un saraustītas braukšanas. Brauc pārdomāti, iekļaujies kopējā satiksmes plūsmā, esi vērīgs un paredzi notikumus uz priekšu, tādā veidā braucot ekonomiskāk, bez liekas bremzēšanas un straujiem uzrāvieniem. Citi satiksmes dalībnieki labāk izpratīs kur un kā Tu brauksi, tāpēc Tu mazāk iekļūsi ceļu satiksmes negadījumos, saglabāsi savu automašīnu neskartu, varēsi netraucēti turpināt pildīt savus darba pienākumus, nebūs dīkstāves vai citas neērtības.